بزرگ اداره اردبیل رهاسازی اردبیل رهاسازی

بزرگ: اداره اردبیل رهاسازی اردبیل رهاسازی پرنده شکاری زیستگاه طبیعی استان اردبیل

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ستاره‌فشانی در خشن‌ترین مناسبت عالم , تصویر نجومی روز ناسا

تلسکوپ فضایی هابل با ثبت این تصویر از کهکشان NGC 2623 که ۲۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سال‌نوری با ما فاصله دارد، علاوه بر شناسایی نواحی ستاره‌زا و سیاه‌چاله عظیم پنهان در مرکز آ

ستاره‌فشانی در خشن‌ترین مناسبت عالم , تصویر نجومی روز ناسا

تصویر نجومی روز ناسا؛ ستاره فشانی در خشن ترین مناسبت عالم

عبارات مهم : تصویر

تلسکوپ فضایی هابل با ثبت این تصویر از کهکشان NGC 2623 که ۲۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سال نوری با ما فاصله دارد، علاوه بر شناسایی نواحی ستاره زا و سیاه چاله عظیم پنهان در مرکز آن، نمایی از آینده کهکشان خودمان را هم به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرآنلاین، یکی از پدیده های قشنگی که هنگام برخورد کهکشان ها اتفاق می افتد، زایش ستارگان تازه هست. با برخورد کهکشان ها به یکدیگر، آرامش توده های عظیم ابرهای میان ستاره ای و سحابی ها به هم می ریزد و چگالی یکنواخت آن دست خوش عوض کردن می شود. نقاط چگال تری که طی این تغییرات پدیدار می شوند، به تدریج رشد می کنند و درنهایت ستاره ای در دل تک تک آن ها متولد می شود.

ستاره‌فشانی در خشن‌ترین مناسبت عالم , تصویر نجومی روز ناسا

اما ستارگان تازه در چه بخش هایی از کهکشان های برخوردی پدیدار می شوند؟ پژوهشگران با تلسکوپ فضایی هابل، نگاهی دقیق تر به یکی از نزدیک ترین کهکشان های برخوردی انداخته اند تا با بهره گیری از توان تفکیک فوق العاده بالای آن، پاسخی جهت پرسش فوق بیابند.

این کهکشان برخوردی با نام NGC 2623 -برخی آن را Arp 243 نیز می نامند- حدود ۵۰ هزار سال نوری پهنا دارد و با فاصله ۲۵۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی خرچنگ واقع شده است هست. از نظر اندازه، این کهکشان برخوردی تقریبا نصف کهکشان خودمان، راه شیری است.

تلسکوپ فضایی هابل با ثبت این تصویر از کهکشان NGC 2623 که ۲۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ سال‌نوری با ما فاصله دارد، علاوه بر شناسایی نواحی ستاره‌زا و سیاه‌چاله عظیم پنهان در مرکز آ

پژوهشگران با بررسی این تصویر، دیگر تصویرهای تلسکوپ فضایی هابل در نور مرئی و هم چنین مطالعه تصاویری که تلسکوپ فضایی اسپیتزر در نور فروسرخ، تلسکوپ ایکس ام ام-نیوتن در طول موج ایکس و تلسکوپ گالکس در نور فرابنفش از همین کهکشان ثبت کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که NGC 2623 حاصل برخورد دو کهکشان مارپیچی است که نیمی از مراحل ادغام خود را پشت سر گذاشته اند و هسته هایشان به هم ملحق شده، هسته کهکشانی فعالی (AGN) را پدید آورده اند. گردش مواد خام به دور سیاه چاله مرکزی آن، انرژی عظیمی را تولید می کند که درخشش عظیم AGN را تأمین می کند.

از آن جایی که ستارگان جوان تر، داغ ترند و پرتوهای پرانرژی تری می تابانند، با مقایسه نمای کهکشان در طول موج های متفاوت می توان موقعیت آن ها را تشخیص داد. در کهکشان NGC 2623 نیز فرآیندهای ستاره زایی در اطراف هسته (تقریبا مرکز تصویر) کماکان ادامه دارد و در دو دنباله جزرومدی ای که از اطراف هسته به بیرون کشیده شده است است هم می توان آثار ستاره زایی را به شکل توده های آبی رنگ تشخیص داد. از همه عجیب تر ولی ناحیه ای در سمت بالا-چپ نسبت به مرکز این کهکشان است که مملو از خوشه های ستاره ای جوان و آبی رنگ هست. کهکشان هایی مانند NGC 2623 که فعالیت های ستاره زایی در آن ها با قیمت بسیار زیادی اتفاق می افتد، «کهکشان های ستاره فشان» خوانده می شوند.

برخوردهای کهکشانی در تحول کهکشان ها نقش مهمی دارند و چنین تصور می رود که کهکشان های بزرگ تر از برخورد و به هم پیوستن کهکشان های کوچک پدید می آیند. این برخوردها صدها میلیون سال طول می کشند و در طول آن می توان شاهد چندین برخورد نزدیک با اثرات گرانشی ویرانگر بود.

ستاره‌فشانی در خشن‌ترین مناسبت عالم , تصویر نجومی روز ناسا

جالب است بدانید که کهکشان ما -راه شیری- و همسایه اش، آندرومدا نیز سرنوشتی مشابه خواهند داشت. هم اکنون این دو کهکشان با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه به یکدیگر نزدیک می شوند و طی چند میلیارد سال آینده به هم برخورد خواهند کرد.

واژه های کلیدی: تصویر | ستاره | برخورد | تلسکوپ | ستارگان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs