بزرگ اداره اردبیل رهاسازی اردبیل رهاسازی

بزرگ: اداره اردبیل رهاسازی اردبیل رهاسازی پرنده شکاری زیستگاه طبیعی استان اردبیل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کوچ سریع نقدینگی در بورس

نماگر بازار سهام کشور روز گذشته با ثبت رشد 171 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) از نیمه کانال 79 هزار واحدی عبور کرد و در سطح 79 هزار و 597 قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن ولی

کوچ سریع نقدینگی در بورس

کوچ سریع نقدینگی در بورس

عبارات مهم : بازار

نماگر بازار سهام کشور روز گذشته با ثبت رشد 171 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) از نیمه کانال 79 هزار واحدی عبور کرد و در سطح 79 هزار و 597 قرار گرفت. شاخص کل هم وزن ولی مطابق روند روزهای اخیر بار دیگر شاخص کل را پشت سرگذاشت و با رشد بیش از 7/ 0 درصدی بازدهی خود از ابتدای سال را به بیش از 7/ 11 درصد رساند.

به گزارش دنیای اقتصاد ؛این عنوان همانند روند حاکم بر فضای معاملات در روزهای اخیر حاکی از اقبال معامله گران به نمادهای کوچک دارد. با این تفاوت که گروه های کوچکی که در جریان معاملات دیروز مورد توجه قرار داشتند، متفاوت از نمادهای مورد اقبال بازار در هفته های پیش از آن بودند. این عنوان نشان می دهد که نقدینگی سهامداران به سودای کسب سود، در سهم های متفاوت که عمدتا نمادهای کوچک هستند، در حال چرخش هست. این عنوان در شرایطی رخ می دهد که رشد قیمت نمادهای کوچک چه در شرایط فعلی و چه در هفته های اخیر علت بنیادی خاصی نداشته است.

کوچ سریع نقدینگی در بورس

در این باره باید گفت رصد روند شکل گرفته در بازار سهام از ابتدای سال نشان می دهد که عمده تقاضای موجود در بازار، تقاضای سرمایه گذاران حقیقی است که شرکت های کوچک تر بازار را با نشانه ایجاد موج های کوتاه مدت و سریع نشانه گرفته اند. امری که بر اساس تجربه تاریخی می تواند زمینه ساز بروز انحرافات قیمتی و نوسانات شدید آتی در قیمت سهام این دسته از شرکت ها شود. در روند صعودی قیمت ها همواره توجه سرمایه گذاران جهت ورود به بورس جلب می شود. به عبارت دیگر می توان گفت، در روند صعودی قیمت ها که بدون اعتبار بنیادی خاصی صورت گرفته هست، سرمایه گذاران با خوش بینی کسب سودهای حداکثری و همچنین از سوی دیگر طمع جانماندن از قافله صعودی بازار، به خرید هر چه زیاد سهام روی آورند. به تدریج سبد سهام بعضی از سرمایه گذاران مملو از سهامی می شود که حالا قیمت ارزش رشد چشمگیری را تجربه کرده و از ارزش ذاتی خود فاصله گرفته اند. این مسیر در نهایت منجر به ایجاد شکاف بین عرضه و تقاضا و شروع روند نزولی بازار می شود. در نهایت با چرخش بازار معمولا حجم عرضه ها بسیار زیاد می شود، لیکن تعدادی از سرمایه گذاران در قیمت های پایین تر خرید کرده و خواهان شناسایی سود و فرار از تبعات مسیر نزولی قیمت ها هستند. این عنوان کسب بازدهی جهت سهامدارانی که در قیمت های پایین تر وارد شده است اند، به دنبال دارد، ولی گروهی دیگر از معامله گران که در وقت بندی ورود به این نمادها دقیق نبوده اند با زیان های هنگفتی مواجه می شوند.

در این میان البته این امکان نیز وجود دارد که بعضی سهم ها با اعتبار بنیادی مقصد نقدینگی معامله گران باشد. به طور مثال این امکان وجود دارد که اصلاح قیمت در بازارهای جهانی اقبال معامله گران به گروه های وابسته را ایجاد کند. در این شرایط احتمالا بعضی از معامله گران که با تحلیل های پیشین اقدام به خرید این سهام کرده بودند از سهام خارج شوند ولی میزان احتمالی زیاد کردن سود این شرکت به گونه ای خواهد بود که در جهت تعدیل نسبت قیمت به درآمد سهم برآمده و این عنوان از افت شدید قیمتی سهم جلوگیری می کند. در این شرایط نیاز نیست جهت کسب سود دسته ای از معامله گران زیان کنند.

نماگر بازار سهام کشور روز گذشته با ثبت رشد 171 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) از نیمه کانال 79 هزار واحدی عبور کرد و در سطح 79 هزار و 597 قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن ولی

احتیاط در معاملات فلزی ها

در بازار دیروز به دنبال اصلاح نسبی قیمت ها در بازار جهانی فلزات، در ابتدای ساعات معاملات تقاضای مناسبی در بعضی از نمادهای زیر مجموعه گروه فلزات اساسی شکل گرفت. معاملات فلزات پایه در بازارهای جهانی با زیاد کردن نسبی قیمت کالاها (مس، سرب و روی) همراه بوده هست. در جریان معاملات دیروز و تا لحظه تنظیم این گزارش، قیمت مس به سطح 5700 دلار در هر تن رسید. قیمت سرب و روی نیز به ترتیب بیش از 2180 دلار و 2600 دلار (در هر تن) گزارش شد. به نظر می رسد کم کردن سطح ذخایر فلزات در بازار لندن و همچنین گزارش های امیدوارکننده از اقتصاد آمریکا (رشد 8/ 5 درصدی فروش منزل های نوساز)، دلایل ایجاد تقاضای سهام در این گروه و زیاد کردن قیمت این سهم ها بوده است.

هرچند قیمت فلزات پایه در بازار های جهانی از سطوح قیمتی در روزهای اخیر فاصله گرفته هست، ولی سطوح کنونی قیمت فلزات نسبت به سطوح قیمتی آخر سال گذشته پایین تر هست. به نظر می رسد در گروه فلزات اساسی بعد از رشدهای قیمتی مناسبی که در سال 95 شکل گرفت، حالا فضای احتیاط در معاملات این گروه به وجود آمده هست. این روند را می توان در نوسان نمادهای زیرمجموعه این گروه مشاهده کرد. به عبارت دیگر عمده نمادهای زیر مجموعه این گروه تحت تاثیر این فضا در یک محدوده مشخص قیمتی در حال نوسان هستند.

پیشتازی پالایشی ها

کوچ سریع نقدینگی در بورس

روز گذشته نمادهای پالایشی نیز در یک مدار صعودی به کار خود ادامه دادند. شاخص این گروه با ثبت رشد87/ 1 درصدی سومین صنعت پربازده معاملات روز چهارشنبه بود. به نظر می رسد خوش بینی به اعلام قیمت محصولات و مواد اولیه پالایشی ها مشابه با تخفیفاتی که در قیمت نفت به این شرکت ها از سوی شرکت پالایش و پخش جهت 9 ماه نخست سال مالی گذشته داده شد، در آستانه انتشار صورت های مالی 12 ماه 95، اقبال معامله گران به نمادهای این گروه را زیاد کردن داده است.

دیروز دو نماد «شتران» و «شپنا» در صدر نمادها با بیشترین اثر مثبت در محاسبه شاخص کل قرار داشتند. این در حالی است که به علت ابهامات فراوانی که درخصوص نحوه قیمت گذاری محصولات و همچنین قیمت نفت به عنوان مواد اولیه از سوی پالایش و پخش وجود دارد، بازار از ارائه تحلیل دقیق و قطعی درخصوص سودآوری این شرکت ها ناتوان هست. از این رو با توجه به اینکه قیمت گذاری های دولتی در شرایط کنونی همچنان مشخص نیست و روند قیمت نفت و فرآورده های نفتی در بازارهای جهانی چندان قابل آینده نگری نیست، نمی توان با قاطعیت اظهارنظر کرد که چه اتفاقی می افتد.

نماگر بازار سهام کشور روز گذشته با ثبت رشد 171 واحدی (معادل 2/ 0 درصد) از نیمه کانال 79 هزار واحدی عبور کرد و در سطح 79 هزار و 597 قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن ولی

اقبال به دارویی ها در آستانه مجامع

در جریان معاملات روز چهارشنبه، نمادهای زیرمجموعه گروه دارویی که در آستانه برگزاری مجامع خود هستند، عمدتا با رشد قیمت مواجه شدند. گروه دارویی در سال های گذشته تقسیم سود بالایی را در فصل مجامع داشته اند و این امر موجب شده، توجه سهامداران به نمادهای زیر مجموعه این گروه جلب شود. از طرفی شایعاتی مبنی بر زیاد کردن قیمت فروش دارو نیز در ایجاد تقاضای سهام دارویی در ایجاد موج صعودی بی تاثیر نبوده هست. دیروز نمادهای «دعبید»، «دیران» و «دلر» جزو 5 نماد با بیشترین زیاد کردن قیمت بودند. شاخص این گروه نیز با ثبت رشد 53/ 1 درصدی، پنجمین صنعت پربازده دیروز بود.

بازار چهارشنبه از دریچه آمار

کوچ سریع نقدینگی در بورس

در داد و ستدهای روز چهارشنبه بیش از یک میلیارد و 245 میلیون برگه سهم، حق تقدم و سایر دارایی های مالی به ارزش حدود 277 میلیارد تومان دربیش از 84 هزار و 500 نوبت معاملاتی دست به دست شد. ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بورس تقریبا 205 میلیارد تومان بود. شاخص کل بورس 171 واحد رشد کرد و به رقم 79هزار و 597 واحد رسید. نماد معاملاتی شرکت های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان،پالایش نفت تهران، خدمات انفورماتیک و داروسازی دکتر عبیدی بیشترین تاثیر مثبت را در محاسبه شاخص کل داشتند. در برابر نمادمعاملاتی شرکت های سایپا و کشور عزیزمان ایران ترانسفو با بیشترین تاثیر منفی مانع از رشد زیاد نماگر بازار سهام شدند.

گروه های خودرو، انبوه سازی و فرآورده نفتی با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه های صنعت قرار گرفتند. نماد شرکت های شهد خوی، داروسازی دکتر عبیدی، شیمی دارویی داروپخش، کشور عزیزمان ایران دارو، تایدواتر خاورمیانه، داروسازی اکسیر و نیرو ترانس در صدر جدول نمادهای با بیشترین زیاد کردن قیمت قرار گرفتند. در برابر نمادهای حمل و نقل پتروشیمی، قند لرستان، پلی اکریل، کشور عزیزمان ایران ترانسفو، قند هکمتان، کشور عزیزمان ایران ارقام و زامیاد با بیشترین کم کردن قیمت قعر جدول بازدهی نمادها را به خود تخصیص داده شده است دادند. سرمایه گذاران جهت خرید اوراق همکاری شهرداری سبزوار، سهام کویر تایر، نوردآلومینیوم، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، کیان، سهام سرمایه گذاری آتیه دماوند و نیرو ترانس بیشترین تقاضا را تشکیل دادند. در برابر سنگین ترین عرضه ها در واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق همکاری کارکنان نفت، اوراق صکوک بناگستر کرانه، سهام شیشه همدان، اوراق صکوک رایتل، اوراق همکاری لیزینگ رایان سایپا و سهام قند مرودشت شکل گرفت.

واژه های کلیدی: بازار | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs